1. Úvod
 2. Práce s úkoly
 3. Diskuze a komentáře

Diskuze a komentáře

Základním stavebním kamenem komunikace ve Freelu jsou diskuze. Ty se skládají z komentářů. Komentáře jsou hlavní entitou, do které lze psát texty, přikládat soubory, obrázky i videa. Většina událostí, aktivit a upozornění se ve Freelu točí kolem komentářů.

Komentář můžeš přidat při vytváření úkolu, komentování na detailu úkolu, v modální okně úkolu nebo v poznámce projektu.

Jak přidat komentář do diskuze k úkolu

Klikni na jakýkoliv název úkolu a skroluj níže. Do formuláře stačí napsat text a kliknout na zelené tlačítko Uložit.

Do pole napiš text komentáře, přilož soubory, fotky a dej Uložit.
Diskutuj nad podúkoly

Stejným způsobem můžeš přidávat komentáře k podúkolům. Stačí se dostat na detail podúkolu přes klávesovou zkratku myš nad podúkolem + Q.

Kromě klasického formátování textu můžeš pro větší přehlednost tvých komentářů používat barevný nebo zvýrazněný text. Do textu můžeš přidat také prázdný řádek, číslování, citace apod.

Ukázka možností formátování komentáře.

TIP: Pod šipečkou se skrývá volba Uložit a dokončit úkol. Jistě vidíš několik dalších zaškrtávacích políček. Ty slouží k tomu, abys časté akce mohl udělat přímo při odesílání komentáře v jednom kroku. Na takový rozepsaný komentář se můžeš podívat níže.

Ukázka jak úkol dokončit při ukládání komentáře.

TIP: Víš, že můžeš kdekoliv v textu používat smajlíky?

Skvěle se s nimi dá zvýraznit/odlišit například název projektu nebo úkolu. Podívej se, jak zobrazit Emoji panel, a pak už jen vybírej z desítek smajlíků.

Rychlý náhled diskuze úkolu/podúkolu

Pomocí klávesové zkratky kurzor myši nad úkolem + Q se otevře modální okno přehledu úkolu i s diskuzí. Můžeš se tedy podívat, co se v diskuzi řeší a nemusíš při tom odcházet na detail úkolu. Stejným způsobem lze klávesové zkratky použít i v podúkolech.

Ukázka modálního okna detailu úkolu.

Ukázka rozepsaného komentáře s přiloženým souborem a zmínkami uživatelů.

U rozepsaného komentáře můžeš také nastavit sledující, změnit řešitele, vykazovat nebo měnit termín.
Používej jednorázové zmínky uživatelů přes @JmenoUzivatele

Přímo při psaní můžeš použít tzv. @mention. Tím na konkrétní věc jednorázově upozorníš kohokoliv, kdo má přístup k projektu či úkolu. Je to vhodné když od někoho chceš jen vyjádření a zároveň není nutné, aby do budoucna sledoval celou diskuzi. Zmínkou @project rychle označíš všechny uživatele v projektu a není třeba každého zvlášť vypisovat.

Ukázka diskuze ve Freelu

Diskutovat lze nad úkoly, chytrými podúkoly a u poznámek.

Ukázka diskuze ve Freelu.

Do komentáře můžeš přidat soubor ve formátu MP4, MOV, AVI, WAV, MP3. Video a audio soubory lze rovnou pustit v přehrávači ve Freelu – není třeba položku pro přehrání stahovat .

Odpověď na komentář

Pokud chceš odpovědět pouze na část komentáře od jiného uživatele, označ text myší. Následně se zobrazí tlačítko Odpovědět, přes které reaguješ pouze na danou část textu – ta se rovnou propíše do pole pro psaní komentáře.

Vlastnosti diskuze & komentáře

 • Komentář může obsahovat formátovaný text a soubory.
  • Obrázkové soubory se zobrazují ve velkých náhledech
  • Ostatní soubory se zobrazují s ikonkou dle jejich typu.
  • Velikost přiloženého souboru může být maximálně 100MB.
  • Kliknutím na soubor spustíš stahování
 • Komentář můžeš do 15 minut smazat.
 • Vlastní komentář můžeš kdykoliv editovat přes trojtečkové menu v pravém rohu. Pro všechny uživatele je viditelná historie úprav komentáře.
  Poznámka – pokud zedituješ starší komentář, uživatelé nedostanou o změně notifikaci.
 • Z komentáře můžeš vytvořit nový úkol, kam se propíše celý text, soubory i odkazy. Stačí vybrat projekt a To-Do list, kde bude úkol umístěný. Možnost najdeš v trojtečkovém menu > Vytvořit úkol z komentáře.
Ukázka jak editovat vlastní komentář.
Ukázka jak editovat vlastní komentář.

Lajkování

Když potřebuješ dát rychle a jednoduše ostatním vědět, že jsi komentář četl – dej mu palec nahoru. Funkci tak můžeš využít jako „souhlasím“„četl jsem“ nebo si třeba do dvou různých komentářů rozdělit hlasování o dvou variantách. Autorovi komentáře přijde s každým novým lajkem notifikace.

Jak dát like komentáři ve Freelu.
Ukázka lajkování komentáře.

Odpověď do diskuze e-mailem

Pokud máš nastavené e-mailové notifikace, můžeš snadno a rychle reagovat do diskuze tím, že na e-mail odepíšeš. Díky tomu nemusíš vůbec opustit svého e-mailového klienta. Hodí se pro rychlé reakce z mobilu.

TIP: Přilož i soubory

Můžeš k e-mailu připojit i přílohu se soubory. Freelo si s tím poradí a vše správně zobrazí v diskuzi. P.S.: Tvůj e-mailový podpis nebo historii celé e-mailové konverzace chytře skryjeme.

Tvůj komentář přistane ve Freelu i s odkazem na tvou e-mailovou adresu.

Ukázka komentáře poslaného z e-mailu.
Ukázka komentáře poslaného z e-mailu.

Ankety

V komentářích ve Freelu můžete vytvářet i ankety. Polož otázku do názvu úkolu a jako jednotlivé komentáře přidej možnosti. Ostatní můžou pomocí lajků hlasovat.

Hlasování a ankety ve Freelu.
Ukázka jak využít diskuzi k hlasování.
Aktualizováno 30.8.2021

Byl tento článek užitečný?

Související články